Na každú fotopascu záruka 2 roky

Tovar skladom odosielame ihneď

Fotopasce od nás môžete skúšať 15 dní

Bezplatná telefonická podpora

Späť

Monitor dychu vs. baby pestúnka

Pridané: 21.8.2015 06:01:12 Počet zobrazení: 1984

21 August 2015

Baby monitory a monitory dychu

Monitor dychu chráni bábätko pred jedným z najväčších postrachov rodičov, a to syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Táto tichá smrť prichádza najčastejšie v noci počas najtvrdšieho spánku dieťaťa. Najrizikovejšie obdobie je počas prvého polroka života dieťatka, hlavne medzi 2. a 4.mesiacom. Po prvom polroku počet prípadov výrazne klesá a po prvom roku života sa syndróm už neobjavuje vôbec, alebo len ojedinele.

Z uvedeného vyplýva, že monitor dychu je užitočnou zdravotnou pomôckou do jedného roka dieťaťa a funguje na úplne odlišnom princípe ako baby monitory. Samozrejme, že na trhu sú už aj zložitejšie kombinované pestúnky, ktoré nielen prenášajú zvuk (zvuk+video), ale majú aj snímače, ktorých hodnoty dokáže prijímač sledovať a vyhodnotiť . Takéto kombinované monitory plnia svoj účel aj po roku života dieťatka.

Snímače pri monitoroch môžu sledovať napr. pohyb dieťatka (pri dýchaní), pravidelný pohyb hrudníka alebo bruška (v pravidelných intervaloch sa dvíha a klesá) alebo snímajú tep dieťaťa, alebo i oboje naraz. Tiež môžu pracovať aj ako pulzný oxymeter, alebo sledovať aj odpor kože dieťatka. Po prekročení určitých nastavených limitov sa spustí alarm, ktorý by mal upozorniť rodiča, že jeho dieťa môže byť v nebezpečenstve.

Monitory sú osadené rôznymi druhmi snímačov, ktoré buď majú priamy kontakt s telom dieťatka, ako napr. plienkový monitor dychu alebo ako súčasť oblečenia, napr. body, ponožky, alebo nepriamy, ktorý je umiestnený pod matracom alebo plachtou.

Druhy snímačov:
Sledovanie pohybu: tento druh snímačov dokáže zabezpečiť dostatočnú úroveň bezpečnosti. Sú navrhnuté tak, aby vyslali varovný signál, ak sa i jemný pohyb, ktorý vzniká pri dýchaní zmení na nepravidelný, alebo prestane a tieto problémy pretrvávajú počas určitej doby. Tieto monitory sú citlivé a dokážu rozpoznať aj najmenšiu zmenu pohybu.

Sledovanie tepu srdca a dýchania: tieto snímače sledujú pohyb hrudníka a aktivitu srdca pomocou dvoch elektród, ktoré sú umiestnené na hrudi dieťatka. Srdcový alarm je pri starších deťoch nastavený na srdcovú frekvenciu 60 úderov za minútu a pri mladších na 80 úderov za minútu. Alarm zaznie, ak je prestávka pri dýchaní väčšia ako 20sek. Tieto monitory sú väčšinou prenosné a dodávajú sa nabíjateľnou batériou. Taktiež môžu byť vybavené čipom, ktorý zaznamená alarm.

Sledovanie okysličovania sa tela alebo oxymetre: tieto monitory sa väčšinou používajú v nemocniciach a len zriedkavo doma. Alarm je nastavený tak, aby sa spustil vtedy, ak hladina kyslíka v pokožke klesne pod úroveň cca 92%.

Podľa umiestnenia monitora existujú dva typy snímačov:

Doskový (statická podložka pod matrac): Pokiaľ snímač v podložke nezaznamená pohyb po dobu dlhšiu ako 15 až 20 sek. spustí sa alarm. Tieto monitory je možné používať iba na plochých rovných plochách a nie počas cestovania alebo v aute. Pri tomto druhu snímača výrobcovia taktiež doporučujú aj max. hrúbku matraca, aby bol snímač čo najefektívnejší. Tento monitor sa predáva s jednou alebo dvomi snímacími doskami. Prípadne si treba zistiť, či je možné dokúpiť ďalšiu podložku dodatočne, pretože jedna snímacia doska sa odporúča pre novorodenca, ktorý je malý a jeho pohyby sú minimálne. Rovnako je potrebné si všimnúť aj rozmer senzorickej dosky. Pri väčších bábätkách, ktoré sa začínajú už otáčať je vhodné používať aj druhú podložku. Odporúčaný váhový limit dieťatka je 2-20kg.

Prenosné snímače: tieto monitory sú pripevnené páskou na bruško dieťatka alebo jeho plienky, prípadne sú všité do oblečenia, napr. ponožky alebo body, tielko. Ak sa bruško prestane hýbať na viac ako 20 sek. zaznie alarm. Výhodou týchto monitorov môže byť aj funkcia vibrovania, ktorá môže bábätko opäť popudiť k dýchaniu. Tieto monitory sú vhodnejšie a užitočnejšie pri cestovaní, ale otrasmi môže dôjsť aj k chybným vyhodnoteniam nasnímaných hodnôt. Veľkou nevýhodou tzv. plienkových snímačov je obmedzovanie dieťatka v pohybe, alebo ak je dieťatko prikryté alarm nemusí byť počuť. Medzi ďalšie nevýhody je aj ich pripevnenie na dojča, keď už zaspáva alebo spí. Ale ak ich pripevníme pred spaním, keď je dojča aktívne, môže sa spustiť falošný poplach. Taktiež sú už úplne nevhodné pokiaľ sa dieťa začne prevaľovať alebo otáčať, a to hlavne z toho dôvodu, že pri zaspávaní sa môže prevrátiť na bruško, kde snímač nemusí správne snímať jeho pohyb a alarm nemusí byť počuť.

Napájanie
Väčšina monitorov je napájaná buď jednorazovými batériami alebo i nabíjateľnými. Ich výdrž je tiež dôležitým údajom, ktoré si treba všímať.

Nemenej dôležité je aj to, koľko škodlivého elektrosmogu bude v okolí Vášho dieťaťa pri používaní monitora. Preto aj tento parameter je vhodné si pred samotnou kúpou všímať.

Ako vybrať monitor dychu?

Nákup detského monitora je dosť komplikovaný. Pred nákupom treba zvážiť niekoľko nasledovných faktorov:

  • Monitor musí byť nastavený (certifikovaný) tak, aby Vás upozornil, keby bolo Vaše dieťa v nebezpečenstve.
  • Mal by sledovať aspoň dve vitálne funkcie ako je srdcová frekvencia a dýchanie.
  • Vyhodnocovanie nasnímaných hodnôt by malo byť spoľahlivé. Bez falošných poplachov.
  • Najlepším riešením je kombinácia audio, video pestúnky a monitora dychu.
  • Funkčnosť monitora dychu je potrebné vyskúšať aj priamo tam, kde sa bude používať – hlavne jeho počuteľnosť, vzájomný dosah jednotiek a životnosť batérií.
  • Snímače by mali byť citlivé a spoľahlivé, aby jednotka mohla správne vyhodnotiť nasnímané hodnoty.

Falošná ilúzia bezpečia

Monitory môžu u rodičov vytvárať falošný pocit bezpečia. Je dôležité mať na pamäti, že sú to len alarmy a nie záchranné zariadenia. Rodič by mal vedieť základné znalosti prvej pomoci, a ako postupovať a vzkriesiť dieťa po tom, ako zaznie alarm. Monitor dychu nezaručuje stopercentnú istotu, že nedôjde k fatálnemu zlyhaniu, ale slúži ako dobrý pomocník a dáva rodičovi pocit, že robí všetko pre svoje dieťatko.

Nemenej dôležité je aj to, koľko škodlivého elektrosmogu bude v okolí Vášho dieťaťa pri používaní monitora. Preto aj tento parameter je vhodné si pred samotnou kúpou všímať.

Najväčší výber fotopascí na Slovensku priamo od dovozcu - záruka kvality, servisu a poradenstva

efotopasce

Telefonické objednávky a infolinka:

0911 734 775

E-mail: info@Efotopasce.sk

 

Táto stránka používa cookies. Viac info